Cena stavby rodinného domu – kolik stojí postavit dům?

26. ledna 2023

Cena stavby rodinného domu je pro drtivou většinu lidí limitem pro splnění jejich snu o vlastním domově. Zásadním způsobem ovlivňuje možnost mít vlastní prostorný a komfortní dům, který vyhovuje individuálním potřebám a představám majitelů. Kolik tedy přibližně stojí postavit rodinný dům?

Odpověď na tuto otázku musí být šalamounská, neboť stavby rodinných domů jsou individuálními projekty. Ty se liší nejen požadavky na materiál, velikost a vybavení, ale i umístěním stavby, obdobím výstavby, dostupností stavebních materiálů a dalšími faktory. Cena stavby rodinného domu je tedy obecně nevyčíslitelná. Některé pozemky mají již vybudované inženýrské sítě, některé nikoliv. Stejné je to i s přístupovou komunikací či terénními úpravami. Relevantní hrubý cenový odhad lze spočítat až poté, co získáte stavební pozemek a ujasníte si všechny požadavky na stavbu.

Cena stavby rodinného domu se v nabídkách může lišit až o 30 %

Jeden z našich klientů se nám později po podpisu smlouvy svěřil s cenovým rozptylem v nabídkách. S poptávkou stavby rodinného domu se obrátil na 9 stavebních firem/živnostníků, ze kterých mu pouze 7 nabídku zaslalo. Při totožném zadání a zadávací dokumentaci obdržel nejlevnější nabídku za 4,7 mil. Kč. Nejdražší nabídková cena lehce přesáhla 6,2 mil. Kč. Nejdražší nabídka tak byla o víc jak třetinu dražší, než ta nejlevnější.

Později se ukázalo, že část „kouzla“ levných nabídek spočívala například v přesném nacenění dle rozpočtu s výkazem výměr. Do něj ovšem projektant omylem zapomněl uvést celou jednu zeď domu což klient netušil. Dodavatelé se tak rozdělili na dvě skupiny – větší část těch, kteří nacenili co bylo a později by klientovi argumentovali opodstatněné navýšení ceny z důvodů chyby dokumentaci. A menší část, konkrétně dvě firmy, které klienta upozornily na chybu v dokumentaci s tím, že tato chybějící zeď je v nabídkové ceně zahrnuta. Z těchto dvou firem si klient po dalším rozhodování zvolil nás.

Některé z levnějších nabídek byly podle klienta ceněny tzv. přes palec, opatřené i „odborným komentářem“. Například, že dodavatel nenadceňoval to, co se mu zdálo zbytečné a to, čemu neporozuměl. Pokud budete řešit, jak ušetřit při stavbě rodinného domu, rozhodně doporučujeme se podezřele levným nabídkám bez konkrétního vysvětlení vyčíslené úspory obloukem vyhnout.

Cena stavby rodinného domu za m2

Cena stavby rodinného domu za m2 se používá pro orientační výpočet cen stavby jako hrubý odhad běžných typických staveb bez podrobnější specifikace použitých materiálů a vybavení domu. Při omezeném rozpočtu dokáže investora „ukotvit“, v jaké přibližné velikosti užitné plochy se při daném rozpočtu může pohybovat.

Cena stavby rodinného domu na klíč se dnes (rok 2023) pohybuje asi od 30 000 do 37 000 Kč za m2 nezařízeného domu. Cena stavby rodinného domu svépomocí vychází z přibližného odhadu, kdy oproti stavbě na klíč lze ušetřit až 40 % ceny. Tedy 18 000 do 23 000 Kč za m2.

Uvedené ceny jsou uvažované v obvyklém standardu. Tedy tzv. „slušný střed“ – nic nejlevnějšího, ale ani žádný hi-tech či luxus.

Počítejte také s tím, že existuje nějaká minimální cena, kterou již nelze snížit. Nejdražší místnosti, jako je kuchyň a koupelna, vč. rozvodů kanalizace, vody, plynu a elektřiny budou v přibližně stejných rozpočtech umístěny v malém i velkém domě.

Co cenu stavby rodinného domu ovlivňuje?

Stavební pozemek

Pozemek bychom sice ze stavebního hlediska do ceny stavby rodinného domu počítat neměli, ale faktem je, že lokalita je jedním z klíčových aspektů, který ovlivňuje celkovou cenu za nové bydlení. V městských a příměstských oblastech bývá cena pozemku výrazně vyšší než na venkově.

Pro orientační cenové ukotvení můžeme uvést, že metr čtvereční vlastního pozemku se může v onom „slušném středu“ pohybovat od 700 do 2 000 Kč za metr čtvereční.
K tomu připočtěte vybudování kanalizace v rozmezí 25 000 až 250 000 Kč, nebo ČOV za 50 000 až 100 000 Kč. Elektrickou přípojku za 15 000 až 80 000 Kčpřípojku vody za 12 000 až 50 000 Kč. U všech přípojek lze významně ušetřit uložením do jednoho výkopu, pokud je to s ohledem na prostor a normy možné. Obdobné kalkulační úvahy platí i o příjezdové cestě, kde může být rozdíl tak velký, že je nesmysle jej uvádět. Faktem ale je, že místo stavby musíte vhodně zpřístupnit pro veškerou potřebnou techniku.

Projektová dokumentace

Kvalitní projektová dokumentace je základ. Správně navržený dům bude nejenom dlouho fungovat, ale bude se v něm hlavně dobře žít, při minimálních nákladech na opravy a údržbu.

Ceny projektů rodinných domů se v onom „slušném“ standardu pohybují v rozmezí od 30 000 – 130 000 Kč. Výhodou je, když je váš projektant rodinných domů místně znalý. Zmenšíte riziko komplikací a třeba i úpravám projektu v průběhu stavby. „Přespolní projekční kancelář“ sice může být levnější, avšak neznalá lokality stavebního pozemku a geologických podmínek v území.

Materiál pro stavbu

Materiály použité při stavbě mají také zásadní vliv na cenu. Kvalitní a odolné materiály bývají dražší, ale v dlouhodobém horizontu mohou snížit náklady na údržbu. Levnější materiály mohou snížit výši počáteční investice s rizikem častější opravy a údržby.

Při výběru materiálů se zajímejte o všechny aspekty jejich použití. Může se stát, že je určitý materiál výrazně levnější, ale jeho následné kroky zkomplikuje a zdraží, např. zateplení, nebo různé povrchové úpravy.

Základy a základová deska

Základová deska může stát ve „slušném standardu“ přibližně od 150 000 Kč do 300 000 Kč včetně veškerých výkopových prací a dopravy betonu. Některé domy však vyžadují opěrné zdi, hydroizolaci nebo izolaci proti radonu, což může cenu prací na základové desce navýšit. V případě podsklepeného domu počítejte s navýšením od 400 000 až do 800 000 Kč.

Hrubá stavba vč. střechy

Samotná hrubá stavba je tzv. nejvíce vidět, ale z hlediska rozpočtu tvoří přibližně 40 % celkové ceny stavby rodinného domu. Lze říci, že u jednodušších typů domů cena hrubé stavby začíná na částce 12 000 Kč za m2. Středně náročné a členitější hrubé stavby se pak mohou pohybovat přibližně v intervalu od 17 000 do 20 000 Kč za m2. Není však výjimkou i cena kolem 30 000 Kč za m2.

Výplně otvorů, interiéry a výbava

Podle druhu a konstrukce oken, dveří, posuvných portálů či atypických prosklení se můžete ve „slušném standardu“ a průměrných nárocích pohybovat v cenách od 150 000 do 350 000 Kč. Instalace hlavních vnitřních rozvodů vody, elektřiny, kanalizace přibližně na 200 000 až 400 000 Kč. Vytápění od 200 000 do 500 000 Kč. Základní výbava umyvadly, sprchovým koutem/vanou a toaletami si řekne o dalších ca 100 000 Kč. K tomu zbývá připočíst 300 000 až 400 000 Kč dokončení stavby, jako je položení podlahových krytin, dveře, úpravy vnitřních zdí, dokončení fasády a dešťové kanalizace.

Ti pozorní si jistě všimli, že v tomto orientačním výčtu není uvedena kuchyň, kde je rozptyl tak velký, že se zdráháme jej uvést i orientačně.

Závěrečné práce

Součástí všech zodpovědně připravených nabídek je i závěrečný úklid a uvedení okolí stavby do původního stavu v hodnotě 20 000 –  50 000 Kč. Tyto práce zahrnují např. drobné terénní úpravy, odvoz suti a zbytků materiálu, úklid + likvidaci stavebního odpadu a v neposlední řadě i odvoz mobilní toalety pro dělníky (civilizované firmy „neobčůrávají“ rohy investorova pozemku).

Potřebujete více informací nebo cenovou nabídku pro váš projekt?

Pro potřebné informace o možnostech výstavby rodinných domů i pro příjem poptávek můžete kontaktovat Annu Zárubovou.

+420 607 016 859 (Po–⁠Pá 8:00 až 15:00) zarubova@stating.cz

Kontaktní osoba pro výstavbu rodinných domů – Anna Zárubová

Napište Anně

    Všechna pole formuláře jsou povinná.

    Poslední články

    ×